Bio. Jedno slovíčko, které poslední dobou lítá vzduchem mnohem víc než bychom chtěli. Co to vlastně je? A proč na nás ze všech stran útočí? A má vůbec smysl pokoušet se jej pochopit?

Biopotraviny jsou nejspíš to první, co nás při slovu “bio” napadne. Pak ještě možná přírodní kosmetika. Je to ale všechno, co se může do bia počítat?

Biopotraviny – dražší, ale lepší

O biopotravinách toho víme nejvíc. Předně, jsou dražší než ostatní výrobky. Ale k tomu je jistě důvod: při ekologickém pěstování rostlin nebo chování zvířat jsou výnosy samozřejmě mnohem nižší než při průmyslové výrobě, zvířatům i rostlinám je věnována mnohem větší péče, která mnohem více stojí.

Jako ze zahrádky

Pokud ale máme k dispozici zahrádku, na které pěstujeme jahody, jablka, rajčata nebo další ovoce a zeleninu, jedná se vlastně o velice podobné bio potraviny. A někdy trošku šišaté ovoce ze zahrádky přece vždycky chutná líp, než nepřirozeně velká zelená jablka nebo žluté banány v obrovských supermarketech. Podobně jsou na tom tedy i biovýrobky, někomu připadá, že vypadají “nevábně”, stačí se ale jen zakousnout.

Pozor, bio nerovná se automaticky vegetariánství. Existuje samozřejmě i maso, které se přívlastkem bio může pyšnit, a znamená to pouze a jedině to, že skot, prasata nebo kuřata pobíhala po zelených loukách a netísnila se v malých klecích, jak tomu nezřídka bývá u velkochovů.

Přírodní kosmetika

Kromě biopotravin se do našeho podvědomí dostává i přírodní kosmetika. Rozdíl mezi ní a klasickou kosmetikou spočívá v tom, že přírodní kosmetika neobsahuje konzervační látky, které pokožku zbytečně zatěžují. Důraz je kladen, jak jinak než na přírodu.

Kromě kosmetických výrobků z přírodních produktů ale není problém používat jednotlivé přírodní suroviny přímo: odlíčit se olivovým olejem, namazat tělo bambuckým máslem nebo si přelít vlasy čajem z heřmánku. Ne všem ale tento způsob přírody vyhovuje.

Bio celým člověkem?

Nejen používání přírodní kosmetiky a pojídání biopotravin znamená, že žijeme bio. Můžeme navíc třídit odpad, prát v sodě a uklízet s pomocí jablečného octa. Oblečení můžeme mít z biobavlny, i když na trhu zatím není přehnaně velký výběr. Byt si můžeme vymalovat přírodními barvami, chodit můžeme pěšky nebo jezdit na kole.

Přesto ale, pokud chceme žít úplně “bio”, není to alespoň ve městě stoprocentně možné. Stále totiž budeme potřebovat něco, co se zkrátka ještě v biokvalitě nevyrobilo. Nikomu sice nic nebrání v tom, aby se odstěhoval na venkov a zařídil farmu, žít ve městě a v civilizaci je ale přece jen pořád jednodušší. Tak si alespoň občas můžeme koupit bio jablko. Nebo bio sýr. Nebo se napatlat přírodním krémem. Třeba se časem na ten venkov skutečně odstěhujeme. Začít se ale musí popořádku.