Infekce močových cest postihují hlavně ženy, ale nevyhýbají se ani mužům. Častější výskyt u žen se připisuje hlavně ženské anatomii (kratší močová trubice). K dalším faktorům podílejících se na vzniku zánětu patří např. i časté střídání sexuálních partnerů, vaginální infekce, cukrovka, menopauza, těhotenství a v neposlední řadě i přehnaná nebo nedostatečná hygiena. Rovněž používání spermicidních antikoncepčních prostředků bývá častou příčinou potíží v intimních partiích.

U mužů bývá toto onemocnění spojováno s vadami močového ústrojí (pokud se onemocnění objeví v raném věku kolem 2. roku života) a v pozdějším věku od 50 let života ve spojení s potížemi s prostatou.

Uvádí se, že každá třetí žena prodělala zánět močového ústrojí už před 24. rokem života. Po prvním zánětu však dochází k častým recidivám, které mohou vyústit až v zánět ledvin.

  • Zhruba 50% žen celkové populace prodělalo zánět močových cest alespoň jednou v životě
  • Až v 50 % případů po prvním zánětu močových cest dochází u žen k recidivě
  • Celkem 5% žen trpí opakovanými záněty

Kde hledat pomoc

Infekce močových cest se musí léčit okamžitě (jednak z důvodu velkých bolestí, druhak z důvodu možnosti rozšíření infekce na ledviny) a většinou je zapotřebí nasazení antibiotik, které předepíše praktický lékař. Odbornou pomoc je potřeba vyhledat vždy, pokud se objeví horečka, bolesti v zádech nebo krev v moči, což jsou příznaky onemocnění vyžadující nasazení antibiotik. Podceňování a nedoléčení těchto zánětlivých onemocnění pak přechází v chronická stádia a časté recidivy mohou vést k vážným onemocněním ledvin. Při léčbě antibiotik je vhodné dodržovat určitá pravidla, mezi která patří zvýšený pitný režim (urologické čaje, čistá neslazená voda), zvýšená hygiena, teplo a odpočinek.

Léčbu antibiotiky je však vhodné doplnit o užívání doplňku stravy s obsahem brusinek. Brusinky jsou malé tmavě červené plody, které pro jejich léčebné účinky používaly už i naši předkové. V brusinkách obsažené látky však mají mnohem širší pozitivní přínos na organismus – od silných antioxidačních a regeneračních vlastností až po ochranu vůči virovým onemocněním. Přesto se pozornost odborníků soustřeďuje hlavně kolem jejich terapeutického účinku na záněty močového ústrojí a ledviny. Jsou velmi účinné při akutních či chronických zánětech močových cest a uplatňují se i při prevenci, dále při zánětech ledvin, inkontinenci či zánětech prostaty. Za tyto schopnosti vděčí obsahu účinných látek, jakými jsou antioxidanty, D – mannosa a hippurová a ellagiková kyselina. Tyto látky vytvářejí ochranný film na stěnách močového měchýře a zabraňují přilnutí infekčních patogenů, jakými jsou bakterie Streptococcus či Escherichia coli.

Vysoký blahodárný přínos představují přirozeně brusinky čerstvé či sušené. Tepelně zpracované výrobky (šťávy, marmelády) jsou o něco méně účinné. Nejvhodnějším řešením však je užívání doplňku stravy s vysokou standardizovanou koncentrací účinných látek v denní dávce. Kapsle Barny´s SuperCranberry™ pocházející z kanadských brusinek s vysokým obsahem proanthokyanidinů – PAC (velmi silných antioxidantů) a patří mezi nejsilnější brusinky na trhu. Jedna kapsle obsahuje nejméně 22,5 mg proanthokyanidinů, přičemž doporučená efektivní denní dávka je stanovena na minimálně 36 mg, ve dvou kapslích tak přijmete minimálně 45 mg PAC. Vyšší dávkování – 4 kapsle (v prvních třech dnech) s obsahem až 90 mg proanthokyanidinů a má prodloužený efekt i v době spánku. Tento doplněk stravy je vhodný při akutních i chronických zánětech močového ústrojí, inkontinenci, u osob s oslabenou imunitou a s dispozicí k zánětům močových cest.

TIP:

V lékárnách je k dostání mnoho preparátů s obsahem brusinek anebo dalších účinných látek. Výborný je též volně prodejný lék Rowatinex kapky anebo tablety, který působí močopudně a lze ho použít při akutních i chronických zánětech močového ústrojí.

Doplněk stravy SuperCranberryTM je vhodné užívat jako součást konzervativní léčby anebo i preventivně pro dlouhodobou harmonizaci močového ústrojí.

Zkušenosti z praxe – brusinky na hubnutí

V naší redakci jsme všichni zařadili kanadské brusinky do své stravy, abysme si pročistili močové cesty, takže jako prevenci. Užívali jsme Cran-Urin Brusinky od firmy Barnys po dobu 3 měsíců, dvě tablety denně, jednu ráno a jednu večer. Přípravek Cran-Urin jsou kapsle, které obsahují rozpustný prášek na bázi brusinek. Tuto léčbu jsme volili jako preventivní péči o své močové cesty. Po této léčbě jsme s překvapením zjistili, že aniž bychom se nějak snažili, tak jsme během léčby brusinkami všichni zhubli v průměru o tři kila – jedno kilo za měsíc. Zkusili jsme tedy pokračovat v užívání brusinek na hubnutí dále, ale v dalších měsících se již hubnutí tolik neprojevovalo. Z našeho vlastního poznání tedy můžeme doporučit brusinky na hubnutí, ale je potřeba brusinky užívat v cyklech. Na hubnutí je potřeba brusinky brát tři měsíce 2 kapsle denně (ráno a večer), pak vysadit a za dva měsíce zopakovat tuto brusinkovou dietu znovu na tři měsíce. Na hubnutí působí jen rozpustný prášek na bázi brusinek, který je obsažen v kasplých, nikoliv celé plody. Plody brusinek bývají kandované a nebo obsahují svůj přírodní ovocný cukr, po kterém se naopak rychle tloustne a na hubnutí by to nemělo negativní dopad.